Voda je základom života. Hrá zásadnú úlohu v ľudskej histórii a evolúcii. Už v 6. storočí pred n. l. Thales z Milétu položil základy gréckej filozofie tým, že vodu považoval za jediný základ hmoty. Nie je však prekvapením, že zloženie aj získavanie vody, ktorú dnes bežne používame sa od tých čias dosť zmenil. Poďme sa teraz preto bližšie pozrieť na vodu z hľadiska starostlivosti o vlasy naše a našich najmenších.
Vodu je možné rozdeliť na „mäkkú“ a „tvrdú“ v závislosti na rôznom množstve minerálov, ktoré pri svojom toku prijíma. Na rozdiel od mäkkej vody má tvrdá voda vyššie množstvo rozpustených minerálnych látok ako vápnik alebo horčík a obsahuje aj vyššie stopy kovových prvkov. Hoci je toto zloženie zdravé na pitie, na naše vlasy už tak blahodarný vplyv nemá. A to najmä kvôli obsahu medi.
Keď meď vo vode škodí
A kde, že sa tá meď vo vode vlastne berie? Nízke hladiny medi sa vyskytujú v našej pitnej vode úplne prirodzene, zatiaľ čo čistiace procesy používané vodárenskými spoločnosťami jej obsah zvyšujú. Väčšina obsiahnutej medi však pochádza zo zásobníkov teplej vody alebo tradičných medených rúrok používaných v našich domovoch aj mimo nich. S vyšším obsahom medi sa potom stretneme aj v chemicky ošetrovaných bazénoch.
Ak meď prijímame z potravy alebo tekutín a naše telo ju využíva vnútorne, je dôležitým minerálom, bez ktorého by ľudské telo nemohlo správne fungovať a vlasy rásť. Je napríklad jedným zo základných elementov pre tvorbu melanínu, hlavného pigmentu obsiahnutého vo vlasoch, koži a oku. Obsah medi vo vode, ktorá prichádza do kontaktu s našimi vlasmi, ale vôbec prospešný nie je. Práve naopak.
Napriek tomu, že meď nie je prítomná v našej vode vo veľkom množstve, môže byť pre vlasy veľmi nebezpečná. Naše vlasy totiž fungujú ako huba. Meď sa postupne hromadí vo vlasovom vačku (folikule) a vonkajších vrstvách vlasu, kde dochádza k jej oxidačným procesom, pri ktorých vznikajú voľné radikály. Tieto voľné radikály ničia prirodzený obal vlasu (kutikulu) a rozkladajú vlasový proteín keratín, čím narúšajú aj vnútornú štruktúru vlasu. Vlasy sa tak stávajú tenšie, krehkejšie a náchylnejšie k ďalšiemu poškodeniu. Menej odolávajú fyzickým procesom, ako je česanie, umývanie alebo sušenie. Rýchlejšie sa lámu, majú rozstrapkané končeky a nedostatok lesku.
Hladina medi vo vlasoch a vnímanie poškodenia vlasov navyše korelujú, pretože čím viac sú vlasy poškodené, tým viac medi môžu viazať. Tým ale škodlivosť medi pre naše vlasy nekončí. Uložená meď v našich vlasoch zvyšuje tvorbu voľných radikálov, čím posilňuje poškodzovanie našich vlasov napríklad pri vystavení slnku. Meď navyše škodí všetkým vlasom bez ohľadu na ich typ alebo farbu.
Je jasné, že najviac medi pozbierajú predovšetkým vlasy poškodené, meď ale ľahko preniká aj do kutikuly zdravých, nepoškodených vlasov. A tak aj keď sa deti narodia s úplne zdravými vláskami alebo im ešte len pomaly narastajú, môžu byť ľahko poškodzované aj niečím takým prostým, ako je oplachovanie hlavičky „čistou“ vodou z kohútika. Jej pôsobenie preto nie sú ušetrené ani vlásky našich najmenších.
Negatívne dopady sa navyše časom len zhoršujú a jednotlivému vlasu trvá priemerne 3 roky, než odrastie.
Ako vlasy pred meďou vo vode chrániť
Prvou možnosťou, ako sa brániť negatívnym dopadom medi na vlasy je investícia do špeciálneho vodného filtra. Aj keď sa to môže zdať trochu prehnané, tieto filtre sú špeciálne navrhnuté tak, aby odstránili veľké množstvo minerálov a kovov vo vode, a tým ochránili naše vlasy a pokožku hlavy pred ich škodlivými účinkami.
Najjednoduchšie a najefektívnejšie však je poobzerať sa po čistej a šetrnej vlasovej kozmetike, ktorá vďaka svojmu zloženiu pomáha vlasy aj pokožku pred meďou a voľnými radikálmi chrániť.
Zázrak menom mandľový proteín
Mandľový proteín je revolučnou zložkou, ktorá dokáže obmedziť škodlivé účinky hromadenia medi na vlasoch aj pokožke hlavy. Vďaka svojim filmotvorným vlastnostiam vytvára veľmi odolnú a priedušnú ochrannú bariéru, ktorá chráni a odoláva všetkým agresorom, vrátane škodlivých minerálov a kovov charakteristických najmä pre tvrdú alebo chemicky upravenú vodu.
Tento skvelý proteín navyše zachytáva voľné radikály, má vysokú antioxidačnú kapacitu a znižuje väzbu medi. Posilní jemné vlasy, obnoví poškodené folikuly a chráni vlasy pred ďalším poškodením, ktoré môže meď spôsobiť.
Používanie prípravkov s mandľovým proteínom prináša vedecky overené výsledky, podľa ktorých sú vďaka nemu vlasy aj pokožka silnejšie, zdravšie a odolnejšie.
Mandľový proteín vo vysokom percente nájdete v šampóne s probiotikami a prebiotikami od kii-baa® organic.
Extra jemný šampón kii-baa® organic
Tento úžasný šampón podporuje rast a silu vlasov, vlasovú pokožku vyživuje a vďaka vysokému obsahu mandľového proteínu zároveň chráni proti škodlivým účinkom medi pri každom použití.
Vďaka obsahu probiotík a prebiotík, prispieva navyše k posilneniu prirodzenej obranyschopnosti pokožky hlavy. Jemné vlásky revitalizuje, zvyšuje ich hustotu a podporuje rýchlejší rast. Šetrné zloženie, založené iba na umývacích zložkách z kokosového oleja, jemne čistí a pokožku ani oči nedráždi.
Obsiahnutý extrakt z harmančeka lekárskeho a za studena lisované bio oleje jemné vlásky vyživujú a zaistia ich ľahké a bezbolestné rozčesávanie. Šampón je navyše vhodný na starostlivosť aj o tú najcitlivejšiu vlasovú pokožku už od narodenia, a pomáha obnove aj pri jej zasiahnutí seboreou.