Voda je základem života. Hraje zásadní roli v lidské historii a evoluci. Již v 6. století př. n. l. Thales z Milétu položil základy řecké filozofie tím, že vodu považoval za jediný základ hmoty. Není však překvapením, že složení i získávání vody, kterou dnes běžně používáme se od těch dob dost změnil. Pojďme se teď proto blíže podívat na vodu z hlediska péče o vlasy naše a našich nejmenších.
Vodu lze rozdělit na „měkkou“ a „tvrdou“ v závislosti na různém množství minerálů, které při svém toku přijímá. Na rozdíl od měkké vody má tvrdá voda vyšší množství rozpuštěných minerálních látek jako vápník nebo hořčík a obsahuje také vyšší stopy kovových prvků. Ačkoliv je toto složení zdravé k pití, na naše vlasy už tak blahodárný vliv nemá. A to zejména kvůli obsahu mědi.
Když měď ve vodě škodí
A kde, že se ta měď ve vodě vlastně bere? Nízké hladiny mědi se vyskytují v naší pitné vodě zcela přirozeně, zatímco čistící procesy používané vodárenskými společnostmi její obsah zvyšují. Většina obsažené mědi však pochází ze zásobníků teplé vody nebo tradičních měděných trubek používaných v našich domovech i mimo ně. S vyšším obsahem mědi se pak setkáme také v chemicky ošetřovaných bazénech.
Pokud měď přijímáme z potravy nebo tekutin a naše tělo ji využívá vnitřně, je důležitým minerálem, bez něhož by lidské tělo nemohlo správně fungovat a vlasy růst. Je například jedním ze základních elementů pro tvorbu melaninu, hlavního pigmentu obsaženého ve vlasech, kůži a oku. Obsah mědi ve vodě, která přichází do kontaktu s našimi vlasy ale vůbec prospěšný není. Právě naopak.
Přestože měď není přítomna v naší vodě ve velkém množství, může být pro vlasy velmi nebezpečná. Naše vlasy totiž fungují jako houba. Měď se postupně hromadí ve vlasovém váčku (folikule) a vnějších vrstvách vlasu, kde dochází k jejím oxidačním procesům, při kterých vznikají volné radikály. Tyto volné radikály ničí přirozený obal vlasu (kutikulu) a rozkládají vlasový protein keratin, čímž narušují i vnitřní strukturu vlasu. Vlasy se tak stávají tenčí, křehčí a náchylnější k dalšímu poškození. Méně odolávají fyzickým procesům, jako je česání, mytí nebo sušení. Rychleji se lámou, mají roztřepené konečky a nedostatek lesku.
Hladina mědi ve vlasech a vnímání poškození vlasů navíc korelují, protože čím více jsou vlasy poškozené, tím více mědi mohou vázat. Tím ale škodlivost mědi pro naše vlasy nekončí. Uložená měď v našich vlasech zvyšuje tvorbu volných radikálů, čímž posiluje poškozování našich vlasů například při vystavení slunci. Měď navíc škodí všem vlasům bez ohledu na jejich typ či barvu.
Je jasné, že nejvíce mědi posbírají především vlasy poškozené, měď ale snadno proniká i do kutikuly zdravých, nepoškozených vlasů. A tak i když se děti narodí se zcela zdravými vlásky nebo jim teprve pomalu narůstají, mohou být snadno poškozovány i něčím tak prostým, jako je oplachování hlavičky “čistou” vodou z kohoutku. Jejímu působení proto nejsou ušetřeny ani vlásky našich nejmenších.
Negativní dopady se navíc časem jen zhoršují a jednotlivému vlasu trvá průměrně 3 roky, než odroste.
Jak vlasy před mědí ve vodě chránit
První možností, jak se bránit negativním dopadům mědi na vlasy je investice do speciálního vodního filtru. I když se to může zdát trochu přehnané, tyto filtry jsou speciálně navrženy tak, aby odstranily velké množství minerálů a kovů ve vodě, a tím ochránily naše vlasy a pokožku hlavy před jejich škodlivými účinky.
Nejjednodušší a nejefektivnější však je poohlédnout se po čisté a šetrné vlasové kosmetice, která díky svému složení pomáhá vlasy i pokožku před mědí a volnými radikály chránit.
Zázrak jménem mandlový protein
Mandlový protein je revoluční složkou, která dokáže omezit škodlivé účinky hromadění mědi na vlasech i pokožce hlavy. Díky svým filmotvorným vlastnostem vytváří velmi odolnou a prodyšnou ochrannou bariéru, která chrání a odolává všem agresorům, včetně škodlivých minerálů a kovů charakteristických zejména pro tvrdou nebo chemicky upravenou vodu.
Tento skvělý protein navíc zachycuje volné radikály, má vysokou antioxidační kapacitu a snižuje vazbu mědi. Posílí jemné vlasy, obnoví poškozené folikuly a chrání vlasy před dalším poškozením, které může měď způsobit.
Používání přípravků s mandlovým proteinem přináší vědecky ověřené výsledky, podle kterých jsou díky němu vlasy i pokožka silnější, zdravější a odolnější.
Mandlový protein ve vysokém procentu najdete v šamponu s probiotiky a prebiotiky od kii-baa® organic.
Extra jemný šampon kii-baa® organic
Tento úžasný šampon podporuje růst a sílu vlasů, vlasovou pokožku vyživuje a díky vysokému obsahu mandlového proteinu zároveň chrání proti škodlivým účinkům mědi při každém použití.
Díky obsahu probiotik a prebiotik, přispívá navíc k posílení přirozené obranyschopnosti pokožky hlavy. Jemné vlásky revitalizuje, zvyšuje jejich hustotu a podporuje rychlejší růst. Šetrné složení, založené pouze na mycích složkách z kokosového oleje, jemně čistí a pokožku ani oči nedráždí.
Obsažený extrakt z heřmánku lékařského a za studena lisované bio oleje jemné vlásky vyživují a zajistí jejich snadné a bezbolestné rozčesávání. Šampon je navíc vhodný k péči i o tu nejcitlivější vlasovou pokožku již od narození, a pomáhá obnově také při jejím zasažení seboreou.